П`ятниця, 19.04.2024, 19:51
Головна Реєстрація RSS
Вітаю Вас, Гість
Друзі сайту
Пошук
Головна » Статті » Методична скриня

Виховна година до 70-річчя визволення України

Шлях до перемоги 
(до 70-річчя визволення України від фашистських загарбників)

Мета: ознайомити учнів з бойовими діями за визволення України впродовж 1942-1944 рр.; на прикладі історичних фактів показати якою ціною далась перемога над загарбником нашої Батьківщини; виховувати почуття патріотизму та національної свідомості.                                                

Учні: 1. Це на світанку сталося колись:
Стривожений, із муками і жалем
Світ стрепенувся, кров’ю вмить залився,
Неначе розпанаханий кинджал.

2. Війна на зустріч молодому дню
Із гуркотом, із брязкотом котилась,
Лавиною металу і вогню
На нашу землю й долю навалилась.

3.Тремтять гармати. Бє на спалах дзвін.
Залізні круки вилітають з хмари.
Горить Вкраїна з чотирьох сторін
І на чужинців просить з неба кари.

4. Синів, дочок благає: -Захистіть! –
Страждає в муках Україна мила.
І піднімається з глибин століть
Непоборима, нездоланна сила.

5. Хто це б вгадав і по якійсь причині,
На скільки літ розтягнеться війна?
І звісно всім: земель багато в світі,
А рідна, батьківська, - лише одна.

6. Гримить гроза війни. Іде розплата.
Покладено судьби на терези.
Але коли ж порадує солдата
Веселий грім весняної грози?

7. У заметілі і в гарячім літі
Клекоче битва, грізна і трудна.
І так багато є доріг на світі,
Але до перемоги – лиш одна.

8. Лише одна туди дорога,
В задимлену сувору данину,
Хоча вона така важка і довга –
Через бої, через усю війну.

9. Вкраїну хоч із краю в край сходи,
Усі роздоли, всі її простори, -
Навряд чи знайдеться десь двір, куди
Не внадилося б ненависне горе.

Слово вчителя
Однією із жахливих сторінок ХХ століття є Друга світова війна 1939-1945 рр., яка торкнулася і нашої країни. Саме під час цієї війни розпочалось довге і криваве протистояння наших співвітчизників за визволення нашої держави. Тяжкий шлях визволення України тривав з 1942 до 1944 рр., попри гіркоту поразок ми вирвали перемогу у ворога звільнивши нашу державу. Саме цим подіям і присвячена ця тематична година.
Ведучий 1. 28 жовтня вся Україна відзначає річницю визволення від німецько-фашистських загарбників.  70 років тому останній фашист покинув землю нашої Батьківщини.
Ведучий 2. Але до цього дня потрібно було пройти кілометри шляху, спочатку відступаючи, залишаючи фашистові наші краї, але потім з новими силами, зібравшись кинутися на ворога знову і вже гнати їх до кордону незупиняючись.
Ведучий 1. Україна.  Її безкрайні поля, зелені ліси і гори, блакитний Дніпро, все  вразила пухлина фашистської чуми.  Скільки українських хлопців і дівчат пішли на фронт, щоб захищати свою країну. Але на початку червня 41-го все ще було спокійно.
Ведучий 2. Раптово запала на величезних просторах, застогнала від жахливого болю земля. З світлої солов'їної ночі в чотири години ранку 22 червня на неї обрушилося незліченна кількість бомб і снарядів. Тисячі німецьких гармат відкрили вогонь по радянських прикордонних заставах, у вузлах зв'язку і районах розташування частин і з'єднань Червоної Армії.
Ведучий 1. Тисячі танків з чорними хрестами прасували гусеницями російські простори. Машина гітлерівської агресії була запущена на повну потужність.
Слово вчителя
Восени 1942 року на Волзі в районі Сталінграда розпочалася одна з найбільших битв Другої світової війни. У результаті наступу радянської армії 19-23 листопада в оточенні опинилося 330-тис. німецьке угруповання. 2 лютого 1943 року фашистські війська капітулювали. Перемога під Сталінградом відкрила можливість для наступу радянських військ в Україні. 18 грудня 1942 року фашистів вибили із с. Півнівка Міловського району (Луганщина). Того ж дня від нацистів звільнено ще декілька населених пунктів України. Першим районним центром, звільненим від окупантів, було м. Мілове. 1 066 солдатів і офіцерів загинули за визволення першого міста на українській землі.
Ведучий 1. Людина і метал, що міцніше? Що сильніше? Переміг чоловік, але якою ціною? Як багато їх залишилося там, на полях, в низинах, в лісах і болотах! А скількох пам'ятають тільки самі близькі люди, не завжди знаючи, під яким обеліском, в якому краю похований син, чоловік, батько, дідусь...
Ведучий 2 . Улітку 1943 року (5 липня - 23 серпня) радянським військам удалося завдати поразки гітлерівським арміям на Курській дузі. Загальний наступ під Курськом дав можливість визволити місто Харків (23 серпня 1943 року). Уперше за всю історію Другої світової війни Москва салютувала визволителям українського міста. Почався загальний наступ, який мав на меті повністю звільнити Україну від німецько-фашистських загарбників. Першим етапом цього плану стала підготовка до визволення Лівобережної України.
Ведучий 1. Протягом серпня - вересня 1943 року від німців звільнено Лівобережжя з його промисловим серцем — Донбасом. Операції на території Лівобережної України відбувалися в досить важких умовах. Відступаючи, нацисти в безсилій люті теж застосували тактику «випаленої землі» — знищували все, передусім промислові об'єкти й матеріальні цінності, які не можна було вивезти до Німеччини. У жовтні 1943 року радянські війська остаточно ліквідували німецькі плацдарми в районі Мелітополя та Запоріжжя й самі почали закріплюватися на правому березі Дніпра біля Києва та Кременчука. На черзі була операція з визволення столиці України.
Учні. 
1. У свої 17 років
Я встав у солдатський стрій
У всіх шинелей сірий колір, у всіх один покрій.
У всіх товаришів - солдатів
І в роті і в полку
Протигаз і автомат, та фляга на боці.
2. Мені було 18 під Москвою
Сухих гілок обрушені батоги
Бовталися на вітрі. І все на світі
Здавалося - кинутим вниз головою.
Був чорним сніг. Ворог прямо в серце мітив.
Так починалося повноліття....
У військових днями ми так і не дізналися:
Між юністю та дитинством - де межа?
Нам в сорок третьому видали медалі,
....і тільки в 45-му паспорта.

Ведучий 1. Давайте вшануємо пам'ять загиблих у тій війні, недоживших до Перемоги,  тих, хто помер від голоду в блокадному Ленінграді, тих, хто помер біля верстату, наближаючи з кожним кроком День Перемоги.
                                                         ХВИЛИНА МОВЧАННЯ
Ведучий 2. На вирішальному етапі битви за Україну радянські війська, зосереджені на теренах України, мали значну перевагу над ворогом. Так, у складі І, II, III та IV Українських фронтів налічувалося понад 2,3 млн. осіб, 28,8 тис. гармат і мінометів, 2 тис. танків і самохідних артилерійських установок (САУ), 2 370 літаків. Українські фронти, відповідно, очолювали відомі полководці (М. Ватутін, І. Конєв, Р. Малиновський, Ф. Толбухін).
Ведучий 1.  9 вересня по 28 жовтня 1944 року радянськими військами була здійснена Карпатська операція, яка закінчилась вигнанням фашистів з Карпат. 27 жовтня 1944 року було звільнено Ужгород, а 28 жовтня радянські війська вийшли на сучасний кордон. Уся етнічна територія України була звільнена.
Презентація «70-річчя визволення України»
Ведучий 1. Ще живуть на світі люди, які дали цей урок всьому людству.
Ведучий 2. Ще можна глянути на їхні обличчя, їхні очі, почути їх прості, нехитрі розповіді про ті часи..
Ведучий 1. Звичайно, історики можуть скрупульозно порахувати кількість дивізій, які брали участь у тому чи іншому битві, кількість спалених сіл, зруйнованих міст..
Ведучий 2. Але не вони можуть розповісти, що відчувала семирічна дівчинка, на очах якої бомбою розірвало мати.
Ведучий 1. Про що думав голодний 10-річний хлопчик у блокадному Ленінграді, варивший у воді шкіряний черевик, дивлячись на трупи своїх рідних.
Ведучий 2. Про це можуть розповісти вони самі. Ті, хто бачив цю війну.
Ведучий 1. Ті, хто вижив в ту війну. Ті, хто ще живі.
Ведучий 2. З кожним роком їх стає все менше і менше ветеранів Великої Вітчизняної. Що вони для нас? Задумайтеся. Зрозумійте. Без них не було б зараз синього неба, ясного сонця, зеленого лугу ...
Ведучий 1. (пауза) Не було б тебе, мене...
І найкраще, що ми можемо зробити для них - знати і пам'ятати.
Перегляд документального циклу «20 кроків до мрії. Україна у Другій світовій війні. Визволення»
Використані матеріали:  http://schoo150.klasna.com

Категорія: Методична скриня | Додав: robik99 (02.11.2014)
Переглядів: 6786 | Рейтинг: 3.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]